3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями
Міжнародний день людей з обмеженими можливостями (International Day of Persons with Disabilities) — Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/RES/47/3 Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року, який відзначається щорічно 03 грудня. Генеральна Асамблея закликала держави проводити подальшу інтеграцію осіб із інвалідністю в життя суспільства.Цей День не є святом, його завдання — актуалізувати увагу до проблем цих людей.
Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями дотримується своєї переконаності в тому, що людина за своєю природою не є «інвалідом» … інвалідність НЕ є особливістю людини. Ми говоримо, що у людей проблеми зі здоров’ям:
- деякі з нас потребують інвалідних візків для мобілізації;
- деяким з нас потрібні собаки-поводирі;
- деякі з нас потребують допоміжних технологій.
Всі люди мають різні порушення здоров’я в якийсь момент в їхньому житті. Різниця в тому, що в більшості випадків погіршення вашого здоров’я не заважає вам функціонувати, бути залученим або брати участь в житті вашої спільноти.
Міжнародний день людей з обмеженими можливостями (IDPWD) існує, щоб упевнитися в тому, що екологічні та соціальні бар’єри визначені, і допомогти всім працювати разом, щоб їх подолати. Ми ніколи не будемо викорінювати порушення здоров’я … але, подолавши бар’єри, ми викорінимо інвалідність.
День 03 грудня покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і добробуту, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю в політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Це нагадування людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до незахищеної частини суспільства – людей з інвалідністю.
11 червня 2019 року генеральний секретар А. Гутерріш оголосив про початок реалізації Стратегії ООН по інтеграції інвалідів. В основі сталого прогресу в справі обліку питання інтеграції інвалідів в рамках всіх компонентів роботи ОООН лежить Стратегія ООН по інтеграції інвалідів. За допомогою Стратегії організації системи ООН підтверджують, що повне і всебічне здійснення прав людини всіх інвалідів є невід’ємним, цілісним і неподільним елементом всіх прав людини і основних свобод. Порядок денний до 2030 р. спрямований на досягнення благополуччя для всіх жителів планети. Інваліди можуть внести свій посильний внесок у вирішення цього завдання, включаючи діяльність в області пом’якшення наслідків стихійних лих, гуманітарних операцій та містобудування. Уряди, інваліди, організації, що захищають їх права, академічні установи та приватний сектор можуть спільно допомогти в досягненні Цілей в галузі сталого розвитку.
Через сучасну російсько-українську війну чимало українців втрачають своє здоров’я. Кількість людей з інвалідністю як серед військових, так і цивільних, на жаль, збільшується. Наразі в країні налічується понад три мільйони людей з інвалідністю.
Україна імплементує міжнародні стандарти щодо забезпечення прав і свобод цієї категорії громадян у національне законодавство. Ці зміни насамперед про те, якою державою ми прагнемо бути, — державою без бар’єрів, де кожен має рівні права та можливості.
Кожна людина має відчувати, що у своїй країні їй завжди прийдуть на допомогу!
Цей день — своєрідне підбиття підсумків зробленого, аналіз фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їхнього життєвого рівня.
Відзначаючи Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями, прогресивне людство засвідчує цим, що громадяни з обмеженими фізичними можливостями потребують особливої уваги. Для них мають бути створені такі умови, які дадуть змогу відчувати себе рівними серед рівних. Адже саме ставлення до інвалідів визначає ступінь цивілізованості суспільства. Наша держава взяла на себе і виконує конкретні зобов’язання щодо матеріального забезпечення інвалідів, створення для них необхідних правових, соціально-побутових умов життя, надала ряд пільг, конституційно гарантувала рівні з іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства.